Bireysel vergi kimlik numarası Amerika’da 1996 yılından itibaren verilmeye başlanmıştır. Amerikan Gelirler İdaresi (IRS) tarafından verilen bu numaradan şimdiye kadar 23 milyon kişiye verilmiştir. Yasal zorunluluk olarak her kişinin maksimum bir adet ITIN numarası olması gerekmektedir. ITIN, SSN (Sosyal Güvenlik Numarası) numarasına sahip olamayan kişiler için hazırlanmış bir sistemdir.

ITIN, Amerikada şirket kurulumu gerçekleştikten sonra vergi işlemleriniz için kullanabileceğiniz bireysel vergi numaranızdır. IRS ( Amerikan Gelir İdaresi ) tarafından verilmektedir. Sosyal güvenlik numarası alması mümkün olmayan kişilerin ( ABD vatandaşı olmayan veya yerleşim hakkı bulunmayan ) vergi beyanında bulunabilmesi için verilen ITIN, bir vergi kimlik numarasıdır.

ITIN, EIN numarasından tamamen farklıdır. EIN şirketlerin vergi amaçlı kullandıkları bir numara iken, ITIN numarası kişiler içindir ve SSN (Sosyal Güvenlik Numarası) numarası yerine kullanılmaktadır. ABD’de vergi beyannamesi verebilmeniz için bir itin numarasına ihtiyacınız olacaktır.

ITIN Numarası Ne İçin Kullanılır?

Amerika’da vergi bildirimlerinde bulunmak için bu numaraya ihtiyacınız vardır. Amerikan Gelirler İdaresi, itin numarasını kişilerin bireysel vergi beyanında ödeme işlemlerini gerçekleştirmek için verir. ITIN ABD’de çalışma izni vermemektedir. Fakat bu numaraya sahip olduğunuzda Amerika’da şirket kurabilir veya başka bir şirkete ortak olabilirsiniz.

ITIN Numarası Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

ITIN başvurusu için herhangi bir dönem bulunmamaktadır. Yılın herhangi bir döneminde itin numarası için başvuru yapılabilir. Vergi beyanında bulunurken ihtiyacınız olan bu numaraya beyanda bulunmadan önce sahip olmanız gerekmektedir. Dikkat etmeniz gereken nokta ise vergi beyanında bulunmadan önce mutlaka ITIN numaranızın olması gerektiğidir. Olmaması durumunda ise cezai yaptırımlara maruz kalabilirsiniz.

ITIN Numarasını Kimler Almalıdır?

Bir sosyal güvenlik numarası (Social Security Number) na sahip değilseniz, mutlaka bir itin numarasına ihtiyacınız vardır. ITIN, sadece vergi beyanı ve vergi raporlaması için kullanılır. Federal düzeyde bir vergi beyanında bulunacak tüm kişilerin bu ITIN numarasına sahip olması gereklidir. ITIN alacak kişilerin listesi aşağıdaki gibidir.

  • ABD’de ikamet etmeyip vergi beyanında bulunması gereken kişiler
  • Amerika’da yaşayan ve gelir vergisi bulunması gereken yabancı kişiler
  • ABD vatandaşı ya da ABD’de ikamet eden kişinin yabancı eşi ve bakmakla yükümlü olduğu tüm kişiler
  • ABD’de ikamet eden veya ewtmeyen tüm yabancıların eşleri

ITIN Başvuru Koşulları Nelerdir?

ABD’de yaşamayan biri olarak ITIN numarası almak istediğinizde belirli başvuru kuralları bulunmaktadır. Bu numaraya sahip olabilmek için ilk olarak Amerika’da bir şirketinizin olması ve bir EIN (Federal Kimlik Numarası) numaranızın bulunması gerekmektedir. Ayrıca aşağıda listelenen tüm belgelerin de hazır olması gereklidir. ITIN başvurunuzun onaylanması ortalama 8-10 hafta arasında gerçekleşmektedir.

ITIN başvurusu sırasında gerekli olan belgeler:

  • Tüm şirket belgeleri
  • Sabit bir iş adresi (Posta kodu dahil)
  • EIN ( Federal Kimlik Numarası) belgeleri
  • Certificate of Formation ya da Article of Organization veya yetkili kişinin beyanı
  • Pasaportunuzun aslı.

ITIN başvurusunda önceden pasaportun taraması istenirken, Eylül 2019 tarihinde yapılan bir değişiklikle pasaportunuzun aslı istenmektedir.