Etsy üzerinden yapılan satışların yüzde 80’i Etsy Payments ödeme seçeneğiyle, yüzde 19’u direkt Paypal ile ve yüzde 1’i diğer ödeme seçenekleri ile gerçekleşiyor. Etsy ödeme alma yöntemleri konusunu incelemeden önce etsyde satış yapan etsy payment ekli mağazalara yapılan ödemelerin yüzde kaçı paypal üzerinden gelmekte bunları incelememiz gerekiyor.

Paypal etsy ödeme alma yöntemlerine incelediğimizde etsy payment direkt olarak paypal kabul ettiği için bu yüzdende müşterilerinde paypalı daha sık tercih ettiği açıkça gözükmektedir.

Etsy üzerinde kayıtlı mağazaların kart bilgilerini girerek ödeme yani other ödeme yöntemine insanlar halen  güvenmemekte. Etsy dükkanınıza amerika da şirket kurarak yada bizimle iletişime geçerek rahatlıkla paypal kullanabilirsiniz.

ETSY Ödeme Alma Yöntemleri

Etsy ödeme alma yöntemleri başlığı altında 3 ayrı yöntem bulunmaktadır.

  • Etsypayments
  • Paypal
  • Other (Shopier –  İyzico – Paym.es)

Bu yazımız da üç ayrı etsy ödeme alma yönteminide ayrı ayrı inceleyeceğiz.

Etsy Payments Aracılığı ile Ödeme Almak

Bu sistem de  müşteri herhangi bir ödeme yöntemi  ile tek tuşla ödeme yapabiliyor kredi kartı bilgilerinizi girmenize gerek kalmıyor. Para sipariş teslimini takiben Etsy’de kalıyor, “finances” kısmından “deposit” diyerek tanımladığınız karta ödeme yapılmasını sağlayabilirsiniz

EtsyPayments ödeme sistemi Türkiye’ye yeni gelmesine karşın Paypal tükiye’de yasak olduğu için etsy payment aracılığı ile ödeme yapamamaktasınız. Ayrıca bu konuya bir sonraki yazımızda daha detaylı olarak değineceğiz. EtsyPayments destekleyen ülkelerin listesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Paypal ile Ödeme Almak

Tam entegre ve müşteriler tarafından güven duyulan bir sistem, tek tuşla ödeme alınamasada paypal’ın müşteriyi koruyan tavrı ve politikaları sayesinde potansiyel müşteriler için tercih sebebi olmaktadır. Paypal’ın kurallarına göre hesaba bağladığınız banka kartının bulunduğu ülkede ikamet etmeniz gerekiyordu bu yazıyı okuyana kadar.

Amerika’da şirket kurarak şirketiniz adına sanal ofis adresleri ile lokasyonu kanıtlayabilir bir paypal işletme hesabı açabilir yadablogumuzda yer alan paypal nasıl açılır adlı yazıyı okuyabilirsiniz. Dolayısıyla yurtdışında bireysel olarak banka hesabı açarak Paypal’a sahip olmak bir risk (Monzo – n26 – Mercury Gibi sistemler kapatılır ). Kullanım sözleşmesinde Paypal bu kuralın ihlali durumunda paraya el koyma ve hesabı kapatmasına sebeb olacaktır.

Ayrıca Etsy Payments Türkiye’ye gelmesi Amerika’da şirket kurulumlarını daha değerli hale getirmiştir. İlgili link’te etsynin Türkiye’de alacağı komisyon oranları yazmaktadır. Artık Amerika’da şirketiniz varsa Türk rakipleriniz arasında daha güçlüsünüz. Bunun sebebi etsy payments Türkiye’ye gelmesine rağmen paypal ile ödeme alamayacak olmasıdır.

Paypal’ın yokluğunda satışlarınız etkilenmesin istiyorsanız sizde firmamız ile iletişime geçebilir iletişim sayfasından formu doldurarak sizi aramamızı isteyebilirsiniz.

Other Metodu ile Ödeme Alma

Etsy ticaret alanın da ödemenin nasıl yapılacağı , satıcı ya bırakır.Platformun ödemeye dair herhangi bir işlemi olmaz. Siparişinizi aldıktan sonra , ödemesini alır ve manuel olarak “Mark as Paid” i işaretlersiniz sistem otomasyondan çıkarak ellerinize kalır.

Etsy’de other paymentı kullanan dükkanlar da iyzico yada paym.es gibi sistemleri seçenler de müşterilerine link giderek ödeme yapmaları istemektedir. Yada ürününüzü beğenseler bile ödeme alt yapısı desteklemediği için son kullanıcılar hiç o sayfayı bile görememektedir. Buda sizin ürünüzün esas değeri görmemesine sebebiyet vermektedir.

Bu şekilde Etsy’e satışı yaptığınızı ve ödemesini aldığınızı bildirmiş olursunuz. Paypal ya da EtsyPayments üzerinden ödeme alındığında “mark as paid” işlemi yapılmaz, sistemler tam otomaston ve entegredir ve Etsy sürece dahildir.

Western Union, Çek yollanması, banka havalesi, Payoneer gibi alternatiflerin hepsi “Other” içine dahildir. Ayrıca Shopier Bağlamak isterseniz bunu shopier üzerinden kolaylıkla 4 adımda yapabilir shopier’den yardım alabilirsiniz.

Ayrıca Paym.es kullanabilirsiniz Etsy mağazanızı açıp online konuşma platformunda Paymes ile konuşmaya başlayarak Etsy Entegrasyonu butonuna tıklayabilirsin böylece iyzico yada shopier gibi sistemi kullanabilirsiniz. Paym.es de iyzico gibi bir Türk girişimi olarak paypal çekildikten sonra hızlıca entegrasyonlarını tamamlayarak sistem içerisinde yerini almış güvenilir firmalardan biridir.

İyzico Sistemi de shopier ve paym.es gibi etsye bağlanabilen sistemler arasında yer almaktadır. Bir türk girişimi daha olan bu firma alt yapısı Türkiye’de öne çıkan bilinirliği ile öne çıksada etsy’i tercih eden potansiyel müşterilerin pekte tercih etmiyor olacaktır her ne kadar Türkiye’de bilinse de yabancı ülkelerce pekte tanıdık olmayan other seçenekleri ve bilmediğiniz bir linke tıklamak çokta tercih sebebi olmamaktadır .

Tek tuşla alamayacağınız ödeme sistemleri olarak göze çarpan bu sistemler son kullanıcı potansiyel ya da etsy abonesi müşteriler tarafındna güven duyulmadığı için tercih edilmemektedir. Yeni yeni etsy tanıyan türk girişimciler ise sisteme other işe başladığında satışları düşük gelecektir ve etsy de satış için yüksek cirolarda satış yapılamadığını düşünecektir. 

Etsy’nin Türkiye’de en büyük sorunu olan ödeme alma alt yapısında daha fazla sorun yaşamamak için amerika’da şirket kurarak depomuzdan faydalanabilirsiniz. Lokasyonunuzu Amerika göstererek satışlarınızı arttırarak mağaza sağlığınızı koruyabilir satışlarınızı stabil hale getirebilirsiniz.