EIN numarası Amerika’da bulunan her şirket için zorunlu olan bir vergi kimlik numarasıdır. Sosyal güvenlik numarasına benzeyen bu numara 9 hanelidir. Örneğin; 12-3456789 şeklinde. ITIN numarası gibi IRS ( Amerikan Gelirler İdaresi ) tarafından verilmektedir. EIN, Amerika’da LLC şirketinizi kurduktan sonraki atacağınız ilk adım olacaktır. EIN numarasının diğer adı Federal Vergi Kimlik Numarası’dır.

Amerikadaki şirket işleriniz yürütebilmek için EIN sahibi olmak oldukça önemlidir. Amerikan vatandaşları için SSN ( Social Security Number) ne kadar önemliyse, şirketler için EIN de o kadar önemlidir. EIN numarasını şirketler, ortaklar, devlet kurumları ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar kullanmaktadır. En çok vergi beyanında ve vergi raporlamasında kullanılır.

Amerika’da şirket kurulumu gerçekleştikten sonra, Amerika bankalarından hesap açılması içinde EIN numarası gerekmektedir. Ayrıca bu bankalardan kredi çekebilmek , işçi çalıştırabilmek ve daha birçok işlem için EIN’e ( Federal Kimlik Numarası ) ihtiyacınız vardır. Ayrıca Amerika’da ortaklık yaptığınız veya iş yaptığınız diğer şirketler sizden EIN numaranızı isteyebilirler.

EIN Numarası Nasıl Alınır?

EIN başvurusu bireysel olarak yapılabilmektedir. Bu numara Amerika’da bulunmanıza gerek kalmadan alınabilmektedir. IRS ( Amerikan Gelirler İdaresi ) tarafından verilen bu numara için, IRS’in web sitesi üzerinden bir SS-4 formunun doldurulması gerekmektedir. Bu formu doldurmadan önce aşağıda yazılı olan bilgi ve belgelerin tamamının eksiksiz ve tam olması gerekmektedir. Amerika’da kurduğunuz şirketin eyalet tarafından onaylandığına dair damgalı belge geldikten sonra bu başvuruyu gerçekleştirebilirsiniz.

EIN başvurusu sırasında gerekli olan tüm bilgi ve belgeler :

  • Şirketinizin İsmi: Amerikada kurduğunuz şirketin tam ismi. Şirketin kayıtlı olduğu eyalet adresinde bulunan şirketin belgelerde yazan tam ismi. Sonunda mutlaka LLC bulunması gerekmektedir.
  • Şirketinizin Posta Adresi: Yapacağınız tüm yazışmaların gönderileceği posta adresi.
  • IRS’nin Kimle İletişim Kuracağının Bilgisi : Amerikan Gelirler İdaresi  bildirimde bulunurken, bu bildirimin kime gönderileceği hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Bu kişinin Amerika’da bulunma zorunluluğu yoktur. Şirket ortağı, şirket avukatı, yönetici veya muhasebecisi olabilir.
  • İşin Başladığı Tarih: LLC şirketinizin tam kuruluş tarihi .
  • İşinizin Kısa Tanımı: Şirketinizin ne hakkında işler yaptığına dair IRS’nin bilgi sahibi olması gereklidir. Şirket kategorisi, yapılan işlerin kısa bir tanıtımı yapılması gereklidir.
  • Şirketinizin Kurulduğu Eyaletin Bilgisi: Başvuru yapılırken bu bilginin mutlaka olması gereklidir.
  • Şirketinizin Vergi Kategorisi: Şirketinizin hangi vergileri tabi tutulacağının bilgisidir ve doğru bilgilerin verilmesi esastır. Şirketin birden fazla ortağı varsa IRS otomatik olarak şirketinizi ortaklık olan sınıflandırır. Şirket sahibi tek kişi ise şahıs şirketi olarak adlandırılır. Bu iki durum içinde tek form doldurulması gerekmektedir.
  • Şirketin Sorumlusunun Adı ve Soyadı:  Şirketinizin yönetim kurulu üyelerinden herhangi biri olabilir. Bu sorumlunun Amerika’da bulunma şartı yoktur. SSN’e sahip ( Sosyal Güvenlik Numarası ) bir kişide sorumlu olabilir. Fakat sorumlu kişinin SSN’i varsa mutlaka bildirilmek zorundadır.