Amerika vergi çeşitleri ülkemize göre biraz daha karmaşık bir yapıdadır. İster çalışan ister yatırım yapan ya da Amerika vatandaşı olmayan herkes için farklı vergiler bulunmaktadır. Eyalet, federal ve yerel vergiler tüm herkesin yükümlü olduğu vergi türleridir. Fakat ABD vatandaşı olmayan biri olarak ödeyeceğiniz vergiler, Amerika’da birçok eyalette farklılık gösterecektir.

Amerika’da da vatandaş olarak  veya şirket sahibi olarak ya da şirket çalışanı olarak ödeyeceğiniz vergiler de farklılık göstermektedir. Örneğin bir şirket çalışanı iseniz genelde ödeyeceğiniz vergiler maaşınızdan kesinti yapılarak alınmaktadır. Bu maaşınızdan alınacak vergiler, gelir vergisi(federal income tax), sosyal güvenlik kurumu vergisi (payroll ve medicare) ve eyalet vergisi ( state income tax)dir.

Ülkemizde olduğu gibi Amerika’da da bir ürün alış veya satışı sırasında da vergiler alınmaktadır. Hizmet satışı veya mal satışı üzerinden alınan vergilerde farklılık gösterebilmektedir. Sigara ve benzin gibi ürünlerden de tüketim vergileri alınmaktadır. Tabi ülkemizden farklı olarak ABD’de KDV yoktur. Bunun yerine her eyalet farklı oranlarda bir satış vergisi koyar.

amerika vergi çeşitleri

Amerika Vergi Çeşitleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Amerika vergi türleri biraz karmaşık gibi görünse de, özellikle bir şirket sahibiyseniz gerekli planlamalarla tüm bu vergileri düzenli bir şekilde inceleyip ödediğiniz takdirde ürün veya hizmet satışı konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamayacağınızı söyleyebiliriz.

1- Tüketim Vergisi ( Excise Tax )

Amerika vergi çeşitleri içerisinde bulunan tüketim vergisi bazı özel ürünlere uygulanmaktadır. Özellikle sigara, benzin ve alkol gibi ürünlere uygulanan tüketim vergisi kötü alışkanlıkların önüne geçmek için koyulmuştur. Ayrıca bu ürünlerin tercih edilmemesini sağlama amacı da bulunmaktadır. Tüketim vergisi satışı yapılan ürünlerin fiyatına dahil edilerek alınmaktadır.

2- Gelir Vergisi ( Income Tax )

Federal, eyalet ve yerel düzeyde alınan gelir vergisi belirli faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu faktörler gelir miktarı, alınan vergi gibi faktörlerdir. Diğer veriglerde olduğu gibi gelir verigisi de eyaletle göre değişebilmektedir. Örneğin Florida bölgesinde bulunan bazı eyaletler kişilerden gelir vergisi almamaktadır. Bazı eyaletlerde ise gelire göre farklı vergilendirme oranları mevcuttur.

3- Bordro Vergisi ( Payroll Tax )

Sosyal güvenlik vergisi olarak da adlandırılan payroll tax hem çalışan hem de işverenler tarafından ödenmek zorundadır. Bu bordro vergisinin çalışan için oranı maaşlarının % 6 sı, işverenler için de %12 dir. Ayrıca sağlık sigortası için de ayrı bir vergilendirme bulunuyor. Çalışan grubunda olanların maaşlarının %1.45 i işverenler içinse % 2,9 oranında bir vergi ödemesi mevcut.

4- Satış Vergisi ( Sales Tax )

Satın alınan ürün, mal veya hizmetler üzerinden alınan vergilerdir. Ürün alırken ödenen fiyat üzerinden hesaplanan satış vergisi eyaletlere göre farklılık gösterdiği gibi yerel yönetimlere göre de farklılık göstermektedir. Amerika vergi oranı satış vergisi kategorisinde, bazı eyaletlerde %10, bazı eyaletlerde ise %8 lik bir satış vergi oranı bulunmaktadır.

5- Emlak Vergisi ( Property Tax )

Amerika’daki emlak vergisi ülkemizde alınan vergiden biraz daha farklıdır. Emlak sahibinin ölümünden sonra alınan bir vergidir. Değeri 5,3 milyon dolar aşan konutlar emlak vergisine tabi tutulur. Bu yüzden Amerika vatandaşlarının çoğu bu vergiye tabi tutulmazlar. Bu emlak vergisinden alınan en yüksek oran %40 dır.

Diğer gayrımenkul vergileri de yine eyaletlere göre farklılık arz etmektedir. Tabi federal hükümetin belirlediği vergi oranlarından daha düşük oranlar geçerlidir. Ayrıca eyaletlerde miras vergisi de vardır ve bu vergi ölen kişinin mal varlığına göre değişmektedir.

6- Mülk Vergisi

Bu vergi türü Amerika’daki yerel hizmetlere finans kaynağı sağlamak amacıyla toplanan bir vergi türüdür. Genellikle mülkün, gayrimenkul ve piyasa değerine göre hesaplanmaktadır. Ayrıca arabalara da uygulanabilmektedir. Bu verginin diğerlerine göre bir farkı var. Bu fark gayrımenkul vergileri kamu hizmetlerini teşvik etmek için kullanıldığı takdirde vergiden düşürülürken diğer durumlarda vergiden düşürülmemektedir.

7- Hediye Vergisi

Amerika vergi çeşitleri içerisinde son olarak hediye vergisinden bahsedebiliriz. 14.000 dolar üzerindeki tüm hediyeler Amerikada vergiye tabidir. Alıcı tarafından ödenen bu verginin en yüksek oranı  hediye fiyatının %40 ı kadardır.