fbpx

Amazon suspend, Amazon’un belirlemiş olduğu kriterlere uymadığınızda veya bu kurallara uyacağınızdan emin olmadığında yaşadığınız askıya alınma durumudur. Yani, bir sebeple sistem satış yaptığınız veya satış yapmaya hazırladığınız mağazanızı geçici süre askıya almaktadır. Bu suspendler aslında tamamen sistemin geleceği için atılan adımlardır.

Amazon suspend çözümleri sistem içerisinde yer almanıza yönelik olarak hazırlanmıştır. Hesabınızın askıya alınması süreci çok esnek olabilmektedir. Gerekli bilgi ve belgeleri istenilen şekilde sunulması bile hemen çözüm getimemektedir. Özellikle Kuzey Amerika Pazar yeri baz alındığında yeni oluşturan 100 hesabın 99u suspend oluyor. Bunun en önemli sebebi pazarda bulunan satıcı sayısındaki inanılmaz artıştır. Amazon hesabı açarken, dikkat edilmesi gereken püf noktaları bizimle iletişim dahilinde kavrayabilirsiniz.

Amazon logosunda bile A’dan Z’ye müşteri memnuniyeti bulunduran neredeyse tamamen müşteri odaklı bir firmadır. Durum böyle olunca sistemin gerekli unsurları yerine getirilmediğinde, politika ve kurallara aykırı hareket olduğunda hesabınız suspend olur veya sisteme henüz yeni dahil olarak sistem size güvenmek adına uyguladığı ek doğrulamalar neticesinde suspend olayları yaşanmaktadır. Amazon’da suspend bildirimleri mailler ve performans bildirimi olarak size bildirilmektedir. yaşamış olduğunuz tüm suspend sorunları için bize ulaşarak destek alabilirsiniz.

amazon suspend çözümleri

Amazon Suspend Türleri Nelerdir?

Her şeyden önce hepimizin bildiği gibi Amazon sadece ürün alınıp satılan bir platformdan ziyade, yapmış olduğu yatırımlar, erişmiş olduğu kullanıcı sayısı sayesinde dünyanın en büyük tedarik zinciri konumunda. Bu bağlamda zincire dahil olmanın zorluğu yadsınamaz.

Amazon suspend türleri aşağıda olduğu gibi maddeler halinde açıklanabilir;

 • Açılış Suspendi (Kayıt Sonrası Yaşanan Suspend)
 • İlişkili Hesap Suspendi
 • Asin Suspendi (Fikri Mülkiyet Kuralları İhlali Neticesinde Yaşanan Suspend)
 • High Late Shipment Rate
 • High Order Defect Rate

Amazon’da satıcı olmak, kur farkları, Pazar büyüklüğü gibi etmenler göz önüne alındığında büyük bir fırsat ancak bu treni yakalamaya çalışırken basit hatalar yapmaktan kaçınmak gerekir.

A- Açılış Suspendi (Kayıt Sonrası Yaşanan Suspend)

Amazon yeni kayıtlarda açılış suspendi yememek için dikkat edilmesi gereken hususlar çok açıktır. Sisteme ekleyeceğiniz tüm adresler aynı olmalı, evraklar orijinal ve okunaklı olmalı, kimlik kanıtı evraklarınız fotoğraf değil taratma olmalı. Sağlayacağınız kart internet alışverişleri kullanımına uygun olmalı, hesabı oluşturan kişi adına aynı Pazar yerinde başka bir hesap bulunmamalıdır.

Bunların hepsini istenilen şekilde sağlasanız bile yukarıda bahsettiğimiz pazarın büyüklüğü ve sistemin ulaştığı kitle göz önüne alınınca, Amazon sizden hesabınızı tamamen aktif etmeden önce ek doğrulama talep ediyor ve bu süre zarfında hesabınızı askıya alıyor yani SUSPEND ediyor. Buna da biz Türkler Amazon Açılış Suspendi diyoruz. Amazon Açılış suspendi çözümü için yapılması gerekenler;

 1. İstenilen ek doğrulama için talep edilen evrakları, orijinal, okunaklı şekilde göndermeliyiz. Sistemin içerisinde bulunan Türk satıcı sayısındaki artış ve Amazon’un Türkiye’ye yapıyor olduğu yatırımlar sayesinde Türkçe artık Amazon kanalında desteklenen diller arasındadır. Bu sebepten, çeviri adı altında sizden ek ücret talep edenlere itibar etmeyiniz.
 2. Kayıt aşamasında sağladığınız bilgilerin doğruluğunu taahhüt ediyorsunuz, bu sebepten dolayı kesinlikle doğru bilgiler temin etmek durumundasınız.
 3. Düzenli aralıklar ile kendinizi makul şekilde ifade etmeniz önemli
 4. Amazon açılış suspendinde, sisteme yeni dahil olacağınız için, müşteri memnuniyetini hep gözeteceğinizi, politika ve kurallara aykırı olmayacağınızı, sistemin parçası olarak sistemin gereklerini yerine getireceğinizi karşı tarafa aks ettirmeniz gerekir. Bu bağlamda Appeal, mail ve case yoluyla yazılı olarak sunmanız gerekir.

B- İlişkili Hesap Suspendi (Amazon İlişkilendirilmiş Hesap)

Amazon’da hesap açarken sistemin kısıtladığı noktalar vardır. Bunlardan bir tanesi de aynı Pazar yerinde, aynı kişi, aynı ip ve bilgileri kullanarak sadece bir tane hesap açabilmesi durumudur. Bu durumda hesabın kapatımasına İlişkişi hesap suspendi denir. Örneğin, Kuzey Amerika Pazar yerinde X kişisi, aynı kimlik kanıtı evrakı bilgileri, aynı kredi veya banka kartı, aynı ip adresini kullanarak ikinci bir hesap açamaz sistem bunun önüne net olarak geçmektedir.

Amazon ilişkilendirilmiş hesap Suspendi sebepleri:

 • Kayıt aşamasında kullanılan kredi veya banka kartının aynı Pazar yerinde birden fazla kez kullanılması
 • Kayıt aşamasında kullanılan ip adresini aynı Pazar yerinde başka hesap için kullanılması
 • Kayıt aşamasında kullanılan kişiye ait kimlik kanıtı bilgilerini aynı Pazar yerinde birden fazla hesapta kullanılması.

Amazon ilişkilendirilmiş Hesap Suspendi, net kural ihlali olduğundan dolayı çözüme ulaştırılması zor suspend türlerinden birisidir. Maalesef ki kurallar okunmadığı, dikkate alınmadığı için çok karşılaşılan suspend türüdür.

C- Asin Suspendi (Fikri Mülkiyet Kuralları İhlali Neticesinde Yaşanan Suspend)

Öncelikle Asin nedir sorusunu cevaplandıralım. Asin, Amazon sistemi içerisinde ürünlere verilen barkod numarasına benzer koda denir. Asin suspendi, Amazon’un içerisinde bulunan, sistemin haklı olarak dayattığı politikaların ihlali neticesinde gerçekleşen, en çok karşılaşılan suspend türlerinden birisidir. Genelde bu suspend türünde Amazon doğrulama için sizden üç asin hakkında bilgiler talep eder.

3 Asin suspendi olarak bilinen bu durum Fikri Mülkiyet Kuralları ihlali gerçekleşen suspend türüdür. 3 asin suspendini analiz etmek önemlidir. Burada belirtilen iliği politikanın alt metnine bakarak detaylı inceleme yapmak hayati önem arz etmektedir. 3 ASIN suspendinde appeallerin önemi çok yüksektir. Appeal bizim çözümlede kullanacağımız en güçlü kozumuzdur.

Amazon 3 Asin suspendinde göz ardı edilen noktalardan en önemlisi, ürünler tarafınızca satılmamış da olsa listeleme yapmak demek satışa hazırım demektir. Amazon nezdinde listelemiş olmanız ve satmanız arasında çok fark yoktur. Dropshipping yaparken, yapılan en büyük hatalardan birisi olan kısa sürede az emek ile çok satış yaparak yüksek cirolara ulaşma hırsı Asin suspendine davetiye çıkarmakta.

Bireysel olarak sisteme dahil olup aynı anda farklı kategorilerde binlerce ürün listelemek sistemin dikkatini tabi ki çekmektedir. Birey olarak farklı ülkelerden, farklı kategorilerde bu kadar fazla ürüne ulaşma ihtimali takdir edersiniz ki çok düşüktür.

Asin suspendinin çözüme ulaşması için yapılması gereken en önemli nokta, hatayı kabul ederek, bir daha yapılmayacağını taahhüt ederek, karşı tarafı ikna etmektir. Asin suspendine yakalanmamak için yapılması gerekenler ise, belirli aralıklar ile makul adetlerde listelemeler yapmak, Amazon uyarılarını dikkate almaktır.

D- High Late Shipment Rate

Late Shipment yani geç gönderim oranında yaşanan olağan dışı yükseklik neticesinde gerçekleşen suspend nedenidir. Amazon, satıcı paneli içerisinde PERFORMANS kısmının altında HESAP SAĞLIĞI kısmında bu oranı görebileceğiniz bir panel bulundurmaktadır. Shipping Performance olarak belirtilen kısımda, geç gönderim oranın yüzde 4 altında olması gerektiği sistem tarafından belirlenmiştir.

Late shipment suspend türünden korunmak için yapılması gereken aslında çok basittir. Belirtilen optimal aralıklar ile gönderileri sağlamak yeterli olacaktır.

E- High Order Defect Rate

Order defect rate yani siparişlerinizde bulunan hatalı, yanlış gönderim oranının sistemin belirlemiş olduğu orandan fazla olması neticesinde yaşanan suspend türüdür. Amazon, satıcı paneli içerisinde PERFORMANS kısmının altında HESAP SAĞLIĞI kısmında bu oranı görebileceğiniz bir panel bulundurmaktadır.

Customer Service Performance olarak belirtilen kısımda, hatalı gönderim oranın yüzde 1 altında olması gerektiği sistem tarafından belirlenmiştir. Özellikle dropshipping satış modelini uyguluyorsanız, maalesef ki bu oranı yüzde bir altında tutmak biraz zor oluyor neticesinde ürünü hiç görmeden gönderim sağlıyorsunuz. Bu bağlamda yaşanan suspend durumlarında kısa sürede netice almak için düzenli olarak olumlu feedback almak fayda getirecektir.

Amazon Suspend Çözümleri Nelerdir?

Amazon’da suspend maalesef ki kaçınılmaz sonlardan bir tanesi, bu bağlamda Amazon’da suspend çözümleri üzerinde dört yılı aşgın süredir hizmet veren, bu zamana kadar dört bin civarı hesapta çalışmış tecrübeli ekibimiz güvenli limanlardan bir tanesidir.

Amazon Suspend çözümlerinin kilidi, karşı tarafı ikna etmekten geçmektedir. Bütün evrakların orijinal olması, mümkün olan sistemin içerisinde edinilmiş tecrübelerin kanıt olarak sunulması, sistemin belirttiği optimal aralıklarla iletieşime geçmek çok önemlidir.

Bu işlemleri gerçekleştirirken hangi ekibin, hangi konuda yetkili olduğunu bilmek, hangi ekip ile nasıl iletişim kurulması gerektiğini bilmek çok önemlidir. Amazon’da binlerce mail adresi bulunmaktadır. Örneğin; payments-funds@amazon.com mail adresi suspend çözümleme üzerinde değil ödemeler konusunda iletişim kurulması gereken mail adresidir. Bu ve benzeri mail adreslerine suspend konusunda gönderim sağlamak size fayda getirmeyecektir.

Amazon suspend çözümleri için huraferlerden birisi de gönderilen maillerin botlar tarafından incelendiğidir. Böyle bir bilginin varlığı kanıtlanmamıştır. Amazon Satıcı destek ekibi, Amazon Hesap Sağlığı Ekibi vb ekipler ile kurulan iletişimlerde tarafımıza iletilen net bilgi, hesabınızın akıbeti ile ilgilenen ekiplerin tamamen insanlardan oluştuğu, incelemelerin insanlar tarafından yapıldığı yönündedir.

Amazon Suspend Çözümleri Nasıl Yapılır?

Amazon suspend çözümleri için yapılması gerekenleri gelin hep birlikte inceleyelim;

 1. Belirtilen aralıklara uyarak doğru ekip ile iletişim kurmak
 2. Mümkün olan hemen hemen her kanıtı kullanmak
 3. Kaynakça göstermek
 4. İstenilen şekillerde makul uzunluklarla, dil ve grammer kurallarına uygun metinler hazırlamak
 5. Geleceğe dair atılacak adımların nitelikli ve gerekli olduğunu ispat etmek
 6. Hatanın tekrar edilmemesi için atılan ve atılacak adımların açıklanması
 7. Yaşanan suspend nedenini anladığımızı, hatamızın farkına vardığımızı karşı tarafa aks ettirmektir.

Amazon suspend çözümlerinde, en önemli husus, hatamızın farkına varmak ve bu bağlamda gerekli adımları, kural ve politikalara uygun olarak sunacağımızı taahhüt etmek ve bunu karşı tarafa geçirmektir.

amazon suspend

Amazon Suspend Kaldırma Yöntemleri

Amazon Suspend konularında, herkesin söylediği, kendince haklı olduğunu iddia ettiği yöntemler vardır. Ancak sistem suspend konularında izlenilmesi gereken adımları size belirtmektedir. Peki durum böyle iken neden suspendler neden neticeye ulaşmıyor diye soracak olursanız, burada da devreye kesinlikle tecrübe girmektedir. 

Doğru iletişim kanallarına, nokta atışı metinler ile etkin iletişim kurarak, mümkün olan en iyi hizmeti en makul fiyata sunmaktayız. Gerekli adımların düzgün şekilde atılması için ve sürecin tamamen objektif olarak yürütülmesi ilerleyen zamanlarda hesap sağlığının korunması adına, Amazon suspend kaldırma sürecinin yönetimi uzak masaüstü bağlantıları ile müşterilerimizin takibi dahilinde yapılmaktadır.

Amazon Suspend Kaldırma sürecinde, kişiye özel kurmuş olduğumuz whatsapp grupları sayesinde, üç yıldan fazla süredir bu sektörde ve spesifik olarak suspend kaldırma yöntemleri üzerine çalışan birden fazla danışman ile etkin iletişimler kurarak, fikir alışverişleri ve kapsamlı araştırmalar ile suspend kaldırma süreci yönetilmektedir.

Hep söylediğimiz, defaatle belirttiğimiz etkili, doğru iletişim Amazon’da suspend kaldırma sürecinin en önemli noktasıdır. Aynı anda onlarca mail adreslerine mail atmak, customer care ekibiyle kurulan telefon görüşmeleri size fayda sağlamaktan çok uzaktır.

Amazon suspend kaldırma sürecinde, customer care yani müşteri hizmetleri ile iletişim kurulması boşa kürek çekmektir. Customer care ekibi satıcıları değil alıcıları ilgilendiren kısımdır. Suspend konularında kurulan telefon görüşmeleri Seller Support yani satıcı destek veya Account Health yani hesap sağlığı ekibi ile kurulmalıdır.

Bu ekipler de hesabın akıbetine karar veren ekipler değil, sadece sürecin hangi aşamada olduğunu takip edebilen, direktif verebilen ekiplerdir. Amazon satıcılarının çok yapmış olduğu yanlışlardan bir tanesi ise, satış konusunda edinilen tecrübenin suspend konularında da işe yarayacağını düşünerek, bozuk dil yapılı, tutarsız yazılar ile Amazon ile iletişime geçmektir.

Suspend Çözümleri İçin Bize Ulaşın

Amazon suspend kaldırma sürecinde yetkili tek ekip Seller Performance Team yani satıcı performans ekibidir. Yaşanan global krizler, Amerika Birleşik Devletlerinde yaşanan krizler takdir edersiniz ki tabi ki Amazon sistemini de etkilemiştir. Bu durumlardan dolayı geri dönüşlerin yapılması normalden uzun sürebiliyor.

Amazon Suspend Kaldırma sürecinde, sabır ve azmin önemi yadsınamaz. Kazanılmış hak elinizden alınamaz. Bizim bu hizmette amacımız, mümkün olan en iyi hizmeti sunmaktır.

Verebileceğimiz garanti hizmetin kalitesidir. Dört yıllık süre zarfında binlerce müşterimiz arasında olumsuz geri dönüş aldığımız müşterimiz neredeyse bulunmamaktadır. Bizlere iletişim formu aracılığı ile veya telefon numaramız üzerinden ulaşabilirsiniz. Alanında uzman ekibimiz Suspend çözümleri konusunda sınırsız destek vermektedir.

Hemen Başvur
Merhaba
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?